Sitemizle ilgili bir sorunuz mu var, bizimle iletişim kurmadan önce aşağıdaki sıkça sorulan sorulara bir göz atınız, yanıtınızı bulabilirsiniz:

Bu istatistikleri nasıl derlediniz, bunlar ne kadar doğru?

Site veritabanımızda yer alan Türkçe isimler ekibimizin hazırladığı sitelere kayıtlı 29,448 TC vatandaşı site üyemizin isimlerinden derlenmiştir. Sitelerimize üyelik sırasında kimlik kontrolü TC kimlik numarası doğrulaması ile yapıldığından isimlerin nüfusa kayıtlı gerçek isimler olduğu doğrulanmıştır. Bu isimlerin arasından en çok kullanılan 2472 adet isim dikkatli bir çalışma ile derlenerek veritabanımız oluşturulmuştur.

Veritabanımızdaki üyelerimizin yarıdan fazlası üniversite mezunu, %25'i ise üniversite öğrencisidir ve veritabanı profilimizin yaş ortalaması 31'dir. Bu nedenle isimlerin yaygınlık oranı gibi istatistiklerin bu bilgi dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekir. Bir diğer deyişle 2002 doğumlu bebeklerde yaygın olan bir isim veritabanımızda düşük yaygınlıkta görülebilir, bu durum ismin 31 sene önce şimdiki kadar popüler olmadığını gösterir.

Sitemizde yayınlanan ABD istatistikleri ise Amerika'da yaşayan 702,203 üniversite mezununun isimlerinden derlenmiştir. Aynı çekinceler ABD isimleri için de geçerlidir ancak daha geniş bir istatistiki veri kullanıldığından ABD isimlerinin yaygınlık oranı tahminlerinin daha sağlıklı olduğunu belirtmek de hatalı olmayacaktır.

Herşeye rağmen ismididikle.com içinde yayınlanan istatistiklerin 30.000 ve 700.000 kişilik 2 grup baz alınarak örnekleme yoluyla yapıldığının ve bu nedenle çok doğru olamayacağının, sadece bir tahmin olduğunun altı önemle çizilmelidir. Bu istatistikler olması gerekenden ciddiye alınmamalı ve resmi nüfus istatistiği olarak değil, bir tahmin olarak görülmelidir.

Benim ismim niye yok? Hadi ekleyin.

Yukarıda açıkladığımız gibi biz sitemizdeki isimleri elimizdeki üye veritabanından derledik, kendimiz girmedik. İsminiz sitemizde yoksa bu demektir ki sahibi olduğumuz sitelerdeki 30.000 üyemiz arasında sizin isminizde bir tane bile üyemiz yokmuş. İsminizin siteye eklenmesi gerekmiyor, çünkü isminiz sitemizde olmasa bile arama yaptığınız ekranda bu ismi didikle linkine tıklayarak veritabanında olmayan bir ismi de halen didikleyebilirsiniz.

İlk sıralarda niye hep erkek isimleri var, en yaygın olduğu bilinen AYŞE, FATMA gibi bayan isimleri niye ÖZLEM gibi isimlerin arkasında kalmış? Yeni nesilde yaygın çoğu isim niye yok?

Yukarıda anlattığımız gibi isim istatistiklerini derlediğimiz 30.000 kişilik üye profilin yarısından fazlası üniversite mezunudur ve yaş ortalaması da 31'dir. Bu nedenle bu istatistikler bu bilgi doğrultusunda değerlendirilmelidir. Gerçekten de DİE istatistiklerine göre AYŞE ismi Türkiye'de en çok kullanılan bayan ismidir ancak bizim sayılarımızda ÖZLEM isminin arkasında kalmıştır. Bundan çıkacak sonuç 30 yaş ortalamasındaki yarısı üniversite mezunu olan bayanlar arasında AYŞE isminin yaygınlık oranının ÖZLEM'den az olduğudur. Biz elimizdeki veritabanından istatistikleri bilgisayar programı yardımıyla derledik ve elle müdahalede bulunmadık. Genel Türkiye istatistiği ile çıkan ufak farklılıklara da dokunmadık ve bu gördüğünüz sonuçlar çıktı. Bu sonuçlar 100% doğru demek değildir, sadece bizim veritabanımızdan yapılan örneklemeye göre sonuç böyle demektir.

Niye ABD sayılarını da veriyorsunuz, Nedir bu ABD hayranlığı?

Çünkü sahibi olduğumuz yabancı bazı siteler nedeniyle elimizde ABD ile ilgili 700.000 isimli bir veritabanı vardı ve biz de bunu siteye eğlenceli bir şekilde monte etmek istedik, başka bir sebebi yok. Başka bir ülkenin veritabanını bulursak onu da siteye koyarız, ABD'nin olmasının tek sebebi işimiz gereği bu ülkenin istatistiklerine sahip olmamız.

İleride Tanzanya'yla ilgili bir internet sitesi işletir ve Tanzanya isim veritabanına sahip olursak, eğlence olsun diye ismididikle.com içinde onların da istatistiklerini veririz, bu Tanzanya hayranı olduğumuz anlamına gelmiyor.

ABD istatistiklerinde bazı çok rastlanmayan Türk isimleri çok popüler gözüküyor, bunun nedeni ne?

ABD'de pekçok milletten kişi yaşadığı için Türkçeyle ortak bazı isimler içeren diğer milletlerden kişiler nedeniyle bazı Türk isimleri ABD istatistiklerinde çok popüler çıkabilir. Örneğin Aziz, Mehdi, Hasan, Habib gibi isimler Arap kökenli Amerikalılar tarafından da kullanıldığı için yüksek kullanım oranlarına sahip. Nora, Sara, Amber, Rana, Devin, Elvin, Saba, Suzan gibi Türkiye'de de kullanılan bazı isimler de İngilizce'de de kullanılan isimler olduğu için ABD'de popüler. Hakan gibi bazı isimler ise İskandinav ülkelerinde de kullanılıyor, bu nedenle ABD'de düşünüldüğünden yaygın bulunabiliyor. Öte yandan daha yaygın olacağını düşündüğümüz Muhammed, Hüseyin, İsmail gibi isimler ise sanılandan biraz düşük çıkabiliyor. Bunun nedeni de, ABD'de bu isimlerin farklı yazılışlarla ayrı ayrı kullanılıyor olması. Örneğin Hüseyin ismini ABD'de "HUSEYIN" olarak kullananlar olduğu gibi "HUSSEIN" olarak kullananlar da var.

Bu site niye var?

Eğlenip, hoşça vakit geçirmek için, o kadar! Biz istatistikleri derlerken işi mümkün olduğunca ciddi yapmaya çalıştık ama siz yine de siteyi ciddiye almayın. Okuyun, eğlenin, bir arkadaşınıza haber verin, sonra da unutun gitsin. Sakın doktora tezinizde atıf falan yapmayın! :)

İsmiDidikle.com'un ziyaretçi sayısı nedir, Bu sitede nasıl reklam verebilirim?

Detaylar için Reklam Sayfamızı incelemenizi ve daha sonra bize yazmanızı rica ederiz.

Başka bir Sorum var?

Peki yazın bakalım bize o zaman. :)